एक्कासी ह्वात्तै बढेको शेयर कारोबार ४० मिनेटलाई रोकियो

काठमाडौं, २८ मंसिर । आजको शेयर कारोबार सत्र ४० मिनेटका लागि स्थगित भएको छ । आजको कारोबार सत्रको पहिलो दुई घण्टामा नेप्से परिसूचक ५ प्रतिशत अर्थात् ११४ दशमलव २५ अंकले बढेर सर्किट ब्रेकरमा पुगेको छ ।

४० मिनेटका लागि सबै कारोबार रोकिएको छ । यसरी नेप्से परिसूचक २ हजार ३ सय ९५ दशमलव ९३ मा रोकिएको छ ।

कारोबार १ बजेर १८ बजेपछि पुन सुचारु हुनेछ। इन्डेक्समा आधारित सर्किट ब्रेकर वा मार्केट हल्ट प्रणाली नेप्से सूचकांक आन्दोलनको ३ चरणमा ४ प्रतिशत ५ प्रतिशत र ६ प्रतिशतले लागू हुन्छ। यी सर्किट ब्रेकरहरूले ट्रिगर गर्दा सबै इक्विटीहरूमा व्यापारिक रोक लगाउँछन्।

४ प्रतिशतको अवस्थामा, आन्दोलन, कुनै पनि तरिकाले, २० मिनेटको लागि बजार रोकिनेछ यदि आन्दोलन व्यापारको पहिलो घण्टा अर्थात् १२ घण्टामा हुन्छ। यदि यो आन्दोलन १२ घण्टा पछि लाग्छ भने, यस स्तरमा कुनै व्यापार रोकिने छैन र बजारले व्यापार जारी राख्नेछ।

५ प्रतिशत आन्दोलनको अवस्थामा, कुनै पनि तरिकाले, यदि आन्दोलन १ बजे अघि भयो भने ४० मिनेटको लागि बजार रोकिनेछ। यदि यो आन्दोलन १ बजेपछिि लाग्छ भने, यस स्तरमा कुनै व्यापार रोकिने छैन र बजारले व्यापार जारी राख्नेछ।

६ प्रतिशत आन्दोलनको अवस्थामा, कुनै पनि तरिकाले, दिनको बाँकी समयको लागि व्यापार रोकिनेछ।

कम्तिमा १४ प्रतिशत कम्पनीहरूले पनि १० प्रतिशत बढेका छन् र व्यक्तिगत सर्किट ब्रेकरहरू हिट गरेका छन्। सबै क्षेत्रहरू आज धेरै बढेका छन्, वित्त क्षेत्र सबैभन्दा बढी ७ दशमलव ३१ प्रतिशत बढेको छ।